Donieck

Przesuń w dół

Co z tym Donbasem

Prezentując wiele zdjęć związanych z Majdanem, czy też innymi wydarzeniami na Ukrainie, często miałem drobny kłopot związany z treściami prezentowanymi na flagach czy też plakatach. Zdecydowana większość haseł była napisana po ukraińsku bądź rosyjsku, a hasła w innych językach były generalnie rzadkością. Nie zawsze był czas na tłumaczenia, a jest oczywiste, że sytuacja na Ukrainie wywołuje ciekawość nie tylko u osób znających wschodniosłowiańskie języki.

Znajomość ich treści bardzo ułatwiała, chociaż częściowe, rozumienie tłumów i żądań wysuwanych przez określone grupy.
Donieck okazał się pod tym względem jednak świetnym miejscem. Prorosyjscy aktywiści, którzy okupują budynek obwodowej administracji w Doniecku, zadbali o tłumaczenie swoich haseł, co dla pojedynczych obcokrajowców niewątpliwie okazało się bardzo pożyteczne. Zapraszam do uważanej lektury haseł, które widnieją na barykadach utworzonych pod przejętym budynkiem. Pokazują one w mojej opinii punkt widzenia jednej ze stron konfliktu i ukazują świat przekonań i stereotypów dominujący wśród prorosyjsko nastawionych mieszkańców.

Tym wpisem chciałbym przenieść na chwilę ciężar opowiadań o współczesnej Ukrainie z centrum na wschód. Czy się uda, zobaczymy. Nad głowami jednak przelatują co jakiś czas ukraińskie myśliwce przypominając, że daleko jeszcze do unormowania sytuacji...


17 kwietnia 2014 r.

Zobacz komentarze